¨

14 zajímavostí o snech

Sny jsou fascinující součástí našich životů. Ve spánku můžete navštívit místa, které byste jinak nenavštívili, a dělat věci, které byste dělat nemohli. Podívejte se na 14 zajímavostí o snech!

1. Zapomenete 90 % svých snů

Do pěti minut od probuzení zapomenete 50 % snů, za dalších 5 minut si už nepamatujete 90 % snů.

2. I slepí lidé sní

Lidé, kteří se stali slepými v průběhu života, své sny vidí jako ostatní, lidé, kteří se slepí již narodili, sní jinak než ostatní – jejich sny jsou založeny na chutích, vůních, zvucích, emocích a dotecích.

3. Každý sní

Každý člověk sní. Pokud si myslíte, že nesníte, stačili jste své sny zapomenout.

4. Ve snech vidíte pouze tváře lidí, se kterými jste se setkali

Naše mysl neumí vytvářet náhodné obličeje, proto tváře, které vidíte ve snech, patří lidem, se kterými jste se někdy v životě setkali, i když si na to vědomě nepamatujete. Každý den potkáváme stovky tváří, proto má naše mysl při vytváření snů k dispozici obrovskou hereckou databázi.

5. Ne všichni sní v barvě

Celých 12 % lidí sní pouze černobíle, i když vidí naprosto normálně. Barevné sny jsou přitom poněkud moderní „vynález“. Podle studie z roku 1915 lidé snili většinou černobíle, což potvrzovaly opakované studie až do roku 1950. Poměr mezi černobílými a barevnými sny se začal měnit až v roce 1960, což podle výzkumů souvisí s rozvojem barevného televizního vysílání. V populaci ve věku do 25 let sní černobíle pouze 4,4 % osob.

6. Sny jsou symbolické

Pokud se vám zdá něco určitého, je nepravděpodobné, že by sen byl právě o tom. Sny jsou velmi symbolické, takže pokud se vám o něčem zdá, zdá se vám ve skutečnosti úplně o něčem jiném.

7. Sny jsou plné emocí

Nejčastější emocí ve snech je úzkost, negativní emoce jsou navíc ve snech častější než emoce pozitivní.

8. Za noc můžete mít mezi 4 až 7 sny

V průměru ve spánku sníte hodinu až dvě.

9. I zvířata sní

Sny nejsou doménou pouze lidí, ale také zvířat. Výzkumy na spících zvířatech zjistily stejné mozkové vlny, jako mají spící lidé. Což mohou potvrdit i pejskaři, kteří někdy sledovali svého miláčka, jak „běhá“ ve spánku.

10. Při snění je tělo paralyzováno

V průběhu REM fáze spánku (REM = Rapid Eye Movement = rychlé pohyby očí – fáze spánku, při které se zdají sny) je tělo paralyzováno speciálním mechanismem v mozku, aby bylo zabráněno pohybům ze snů. Někdy se však tento mechanismus „zapomene“ zapnout a to se pak snící člověk pohybuje.

11. Do snů jsou někdy zakomponovány podněty z reality

Naše mysl zpracovává podněty, kterými je bombardována v průběhu spánku. Někdy se stane, že jsou tyto podněty začleněny do právě probíhajícího snu. Když tedy například váš bratr hraje na kytaru, zatímco vy spíte, a uslyšíte jej, může vaše mysl tento podnět zakomponovat do snu a vy se ocitnete na koncertu.

12. Muži a ženy sní odlišně

Muži mají tendenci více snít o jiných mužích, přibližně 70 % všech postav v jejich snech jsou jiní muži, avšak u žen je poměr mužů a žen vyrovnaný. Muži jsou ve snech také více agresivní než ženy.

13. Věštecké sny

Výsledky několika výzkumů provedených na velkém počtu lidí naznačují, že 18–38 % (podle výzkumu) zažili něco, co nazývají „věštecký sen“, a 70 % lidí zažilo déjà vu. Podíl lidí, kteří věří, že věštecké sny jsou možné, je ještě vyšší – 63–98 %.

14. Ve spánku je možné prožít orgasmus

Nejenže můžete ve spánku prožít sex tak příjemný jako v realitě, ale dokonce můžete zažít orgasmus stejně silný jako reálný (avšak bez jakýchkoliv „tekutých“ produktů). Tyto pocity mohou dokonce být silnější než reálné.

Zdroj ilustrací a textu: BoredPanda.com | Titulní fotografie: deviantART.com